بی‌هویّتی

                                                                                                     یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶


شخصی که مثلاً رئیس فرهنگستان هنر است و عمری به عنوان شاعری حکومتی قدری دیده و بر صدری نشسته که لایق آن نبوده و در دوران مهرورزی بر مسندی تکیه زده که پیش از او بزرگی نشسته بود، نامه‌ای عجیب به آیدین آغداشلو نوشت با لحنی «لاتی» که انصافاً همه را به یاد نابغه‌ی هزاره‌ی سوّم انداخت؛ ‌آن هم با سربرگ رسمی فرهنگستان و موجود در سایتش. حالا انبوهی از هنرمندان و مجموعه‌داران در انتقاد از روش و منش جاهلی این فرد به روحانی نامه نوشتند ولی در این بین یک اتّفاق دیگر هم افتاد که به این ماجرا بی‌ربط نبود.

منبع خبری «خیلی موثّق» یعنی یک کانال «بی‌هویّت» تلگرامی نامه‌های اروتیک یک هنرمند ایرانی را منتشر کرد. به این منبع ناشناس تبریک می‌گوییم چون پس از نامه‌ی ابلهانه‌ی رئیس فرهنگستان هنر این کار لازم بود. برادران امنیّتی قبلاً در خفا و به هنگام بازجویی می‌رفتند سراغ پایین‌تنه حالا دارند آن را در ملأ عام هم امتحان می‌کنند خاصّه اینکه اکثر کاربران نابغه‌ی تویتر آن را دخالت در حریم خصوصی و چیزی مشابه آن دانستند پس با تغییر نام ممکن است روی اشخاص دیگر هم امتحان شود. دو توضیح اینجا لازم است:

اوّل اینکه با تکذیب صحّت این نامه‌ها مسئله تمام شده است و بدون آن تکذیب هم جعل چنین نامه‌هایی از جانب هرکس و برای هرکس ممکن است.

دوّم اینکه به فرض محال که جعلی در کار نباشد، یکی از موارد علاقه‌ی سربازان گمنام روابط افراد مشهور است که در صورت لزوم آن را برملا کنند یا لطمه‌ای به وجهه‌شان بزنند. یکی از وزرای خاتمی همینطور از رده خارج شد در حالیکه بخت اوّل نامزدی ریاست‌جمهوری از طرف اصلاح‌طلبان بود. بعضی افراد که در برنامه‌ی رسوای «هویّت» نشان داده شدند هم از اینگونه «افشاگری»ها بی‌نصیب نماندند. خیلی لازم است که منشأ اینگونه اعمال معلوم شود تا بحث بی‌جهت به طرفهای دیگر منحرف نشود.

خوشبختانه نامه‌ی هنرمندان درست پس از این رویداد نشان داد که فهمیده‌اند ماجرا از کجا آب می‌خورد و تلاش بیهوده برای بی‌آبروکردن یک هنرمند از همان گنداب «تو را سننه» برمی‌خیزد. 

پ.ن: و این هم جواب علّی معلّم به نامه‌ی هنرمندان. خوب به لحن تهدیدآمیزش دقّت کنید.

۱ نظر:

  1. یک شعر مضحک هم خطاب به نامی دارد. ایشان از بقایای دوره آن مرد رفته است ولی چون صله‌بگیر بزرگان است باقی مانده

    پاسخحذف

نظرهای بی‌نام یا دارای توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.

Real Time Web Analytics