سین یکم - سروری مرهم سوگ

                                                                                                              سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲

          

     یا مقلّب القلوب و الابصار، یا مدبّر الّلیل و النّهار،‌ یا محوّل الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال (+)

 

آیین‌ها و سنّتهای قدیم و جدید همه‌ی فرهنگها در پیوندی گسست‌ناپذیر با طبیعت‌‌اند و ماه و خورشید،‌ طلوع و غروب،‌ گردش فصل‌ها و چهره‌ی تغییرپذیر گیاهان و حیوانات، نمونه‌هایی هماهنگ با دوره‌های حیات انسان از شروع زندگی تا مرگ. در این میان بهار آغازگر زندگی است؛ نه فقط در ایران بلکه در اکثر فرهنگهای جهان. 

 

سال رومی و ماههایش که اساس سال میلادی جدیدی بود نیز از بهار آغاز می‌شد. در واقع گرچه اعتدال بهاری کره‌ی زمین از آغاز فروردین است ولی تغییر آب‌وهوا از حدود بیست‌روز پیش از آن شروع می‌شود یعنی از آغاز ماه مارس. تا قرن شانزدهم ماه مارس ابتدای سال میلادی بود که با تصمیم پاپ و برای انطباق بیشتر با مناسبت‌های مسیحی به ژانویه منتقل شد. گذشته از ماههایی که تغییر نام داده‌اند هنوز نام برخی ماهها بر اساس تقویم قدیم است مثل سپتامبر (ماه هفتم)، اکتبر (ماه هشتم)، نوامبر (ماه نهم) و دسامبر (ماه دهم).

 

سال گذشته سالی سخت نامنتظر و غریب بود. هشیاری جمعی اوج‌گرفته واکنشی به حوادث تلخ داخل و خارج ایران نشان داد که همه‌ی ناظران را به شگفتی واداشت. مقایسه‌ی خیزش ژینا پس از قتل مهسا امینی با نمونه‌های مشابه پیشین و ایستادگی جهانی در برابر حمله‌ی روسیه به اوکراین در قیاس با اشغال کریمه نشان می‌دهد که چیزهایی در حال عوض شدن است. 

 

رویدادهای تلخ اگر به خمود و انفعال بینجامند، بد و ناپسند و اگر انگیزه‌ی تغییر و باززایی شوند،‌ میمون و مبارکند. پس انتخاب بهتر ما در برابر اندوه و سوگ ناشی از زیان‌ها و فقدان‌ها می‌تواند شادی و امید باشد. انّ مع العسر یسرا. الهامبخش من برای این پیشنهاد تصاویر جوانان و به ویژه دخترانی است که یک چشم خود را از دست داده‌اند ولی با چهره‌ای آراسته و گلی بر چشم خالی، با لبخند به آینده می‌نگرند و زیبایی را از نو تعریف می‌کنند. گلی بر زخم‌ها بنهیم و ایمان بیاوریم به آغاز فصل سبز. بهار بر همراهان ایمایان و هم‌پیمانان آزادی و عدالت و ایمان مبارک.

۸ نظر:

 1. نوروز بر عیَار و همراهانش مبارک
  اول شدم الان فرید شاکی میشه😎

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. عید همه مبارک حتی قاصدک!
   درضمن ساعت باید تغییر می‌کرد پس نظر تو قبل از اول فروردینه و حساب نمیشه p:

   حذف
  2. ساعت آخر اول فروردین عوض میشد پسر خوب😅
   ما سابقه جرزنی فرید رو توی جام جهانی دیدیم و دیگه تعجب نمی‌کنیم😜

   حذف
 2. آقا روز و روزگار خوش
  سخنرانی ایزدنشان را دیدی؟ دریغ از یک کلمه! واویلا.

  پاسخحذف
 3. سال خوبی را برای ایران، ایمایان و هم‌پیمانان آزادی و عدالت و ایمان آرزو می‌کنم.

  پاسخحذف
 4. عالم چهار فصلست فصلی خلاف فصلی
  با جنگ چار دشمن هرگز قرار ماند
  پیش آ بهار خوبی تو اصل فصل‌هایی
  تا فصل‌ها بسوزد جمله بهار ماند

  پاسخحذف
 5. سال نو مبارک
  به امید سالی سرشار از بیداری و بی‌داری

  پاسخحذف

لطفاً نظرتان همراه با انتخاب یک نام و رعایت اخلاق باشد.