جمعه

جاودانگی سيمين

                                                                                                        جمعه ۱۹ اسفند ۱۳۹۰

نقل می‌كرد كه به هنگام جواني، در امریکا ترومن کاپوتی را می‌بیند. از او می‌پرسد که چرا از شخصیّتهای شرور داستانهای شما بدمان نمی‌آید؟ نویسنده‌ی باتجربه خنده‌ای می‌کند و می‌گوید برای اینکه پیرامون آنها به شما اطّلاعات می‌دهم. با کسی که درباره‌اش بسیار می‌دانی، می‌توانی موافق یا مخالف باشی ولی نمی‌توانی از او متنفّر باشی. اگر از سیمین دانشور همین یک نکته را یاد بگيريم، برای همه‌ي عمرمان کفایت می‌کند.
    

۷ نظر:

 1. "سیمین که موافق انتشار سنگی بر گوری نبود پس از انتشار آن- با لحنی تحسین آمیز- گفت که جلال با این کتاب به هیچ رسیده است و او را به طور ضمنی ملحد یا لاادری دانست"
  مگر خود سیمین ملحد یا لاادری بود؟

  پاسخحذف
  پاسخ‌ها
  1. منظور من نفی حرف شما نبود، صرفا پرسش بود.
   من از آثار ایشان به جز چند داستان کوتاه مثلا سوترا چیزی نخوانده ام که از انها هم بوی الحاد نمی امد(یا لاقل من متوجه نشدم.)
   بعلاوه با شناختی که از همسر ایشان داشتم گمان می کردم که ایشان هم کم و بیش مذهبی باشد که خب اشتباه فکر می کرده ام

   حذف
  2. با اجازه صابخونه:
   جلال هم به دين فقط به عنوان يك عنصر فرهنگي نگاه مي‌كرد. وقتي غلامحسين ساعدي به او اعتراض مي‌كرد كه چرا با روحانيان ارتباط دارد مي‌گفت براي پيشبرد اعتراض عليه شاه به دين احتياج داريم.

   حذف
 2. لينكهاي سنگي بر گوري را ميگذاشتي بد نبود

  پاسخحذف
 3. با سلام خدمت شما دوست گرامی

  بنده در زمینه های مختلف نویسندگی میکنم و به تازگی وبلاگی را نیز برای نظر خواهی از مخاطبین ایجاد کرده ام . اگر برایتان مقدور باشد از بنده حمایت کنید .

  با تشکر
  مهدی یاری خسروشاهی
  my-khosroshahi.ir

  پاسخحذف
 4. چرا از سیمین دانشور؟ حرف که مالِ ترومن کاپوتی‌اه.

  پاسخحذف

Real Time Web Analytics