از دست برزیلی‌ها

                                                                             ‌                 چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵
   

بنا بر اخبار رسیده دیلما روسف از سمت ریاست جمهوری تعلیق شد و به زودی محاکمه خواهد شد چون «متهم شده که پیش از برگزاری انتخابات دومین دوره ریاست جمهوری خود در سال ۲۰۱۴ با برداشت از عواید شرکت‌های دولتی، در صدد برآمد کمبودهای عایدی بودجه دولت را تامین کند تا به این ترتیب، تصویر بهتری از عملکرد بودجه در معرض قضاوت رای‌دهندگان قرار گیرد. برداشت دولت از عواید شرکت‌های دولتی در برزیل کاری غیرمعمول نبود اما خانم روسف هنگامی به این اقدام مبادرت کرد که قانونی در ممنوعیت آن اجرایی شده بود.»

خب به نظر می‌‌آید این برزیلی‌ها زیادی وسواس دارند. ما رئیس‌جمهوری داشتیم که پس از به قدرت رسیدن احساس کرد که یک سازمان با چند دهه قدمت به نام «برنامه و بودجه» مزاحم کار اوست پس در یک چشم به هم زدن آن را منحل کرد. وزارتخانه‌ها زیاد بودند، آن را هم در ادغام می‌کرد. بودجه‌ی سالانه حجیم بود، آن را کم ِکم کرد قدّ یک سی‌دی که تازه آن را هم یادشان می‌رفت پر کنند. به دنبال آسانترین راه‌ها برای رسیدن به هدف بود مثلاً وقتی فهمید که امریکا بخش زیادی از بودجه‌ی سازمان بین‌المللی انرژی اتمی را تأمین می‌کند از روحانی پرسید که همه‌اش چند؟ کسری بودجه‌ی سالانه و پولهای گم‌شده سر به فلک می‌زد و الآن هم هرچند وقت یک‌بار سروکلّه‌ی دسته‌گلی جدید از آنچه او چندسال پیش به آب داده پیدا می‌شود. او قطعنامه‌هایی را که دوست نداشت کاغذپاره می‌نامید و به هنگام پرداخت پول خارج از اختیارات خود، در جواب اعتراض‌ها می‌گفت:‌ خود من قانون هستم. حالا هم دارد راست راست راه می‌رود و به فکر انتخابات سال بعد است. برزیلی‌ها زیادی شلوغش نکرده‌اند؟

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

هنگام نظردهی با استفاده از گزینه‌ی دوم یک نام برای خود انتخاب کنید. نظرهای ناشناس یا دارای توهین و افترا منتشر نخواهند شد.

Real Time Web Analytics