نکبت یمن

                                                                                                     جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶
   

سرانجام گزارش روز جمعه‌ی کارشناسان سازمان ملل تأیید کرد که موشکهای شلیک‌شده به سوی یمن از ایران آمده‌اند و ایران این کار را پس از ممنوعیّت ارسال اسلحه به یمن انجام داده و قطعنامه‌ی سازمان ملل را نقض کرده است. چند نکته در همین رابطه:
   
۱- ایران در سوریه نیز تا مدّتها مدّعی بود که فقط حمایت معنوی می‌کند، سپس حرف از حضور مستشاری زد و بعدها معلوم شد که اصولاً ایران بود که اسد را که تصمیم به ترک قدرت گرفته بود تشویق کرد بماند و همه‌گونه سلاح نیز از همان ابتدا می‌فرستاد و بعد هم که پای روسیه را به سوریه باز کرد و باقی قضایا را هم که همه می‌دانند. منظور اینکه نظام ایران سابقه‌ی خلافگویی آشکار بر اساس منافعش (مانند دیگر قدرتهای جهان) دارد و نمی‌شد به سخنانش درباره‌ی یمن اعتماد کرد مگر آنکه کسی خود را عمداً به کوچه‌ی علی چپ بزند.

۲- ویدئو طائب را که به یاد دارید؟ چند نفر به آن پوزخند زدند؟ سخنان جعفری را که «ما اصلاً امکان ارسال اسلحه به یمن را نداریم» چطور؟ بگذارید اینطور بپرسم: «چند نفر این ادّعا را که شورشیان یمنی توان تولید موشک بالستیک دارند» باور کردند؟ آنها را هم در فهرست کوچه‌ی بند بالا بگذارید.
 
۳- تویت جواد ظریف را پیرامون ادّعای نیکی هیلی درباره‌ی موشک یمن به خاطر دارید؟ متأسّفانه تصمیم‌گیری سیاسی در ایران به ویژه در امور خاورمیانه به عهده‌ی طائب‌ها،‌ سلیمانی‌ها و جعفری‌هاست ولی دفاع دیپلماتیک از آن به عهده‌ی روحانی و ظریف است. حالا که کارشناسان سازمان ملل ایرانی‌بودن موشکها را تأیید کرده‌اند، ظریف چه حرفی برای گفتن دارد؟
 
۴- اگر در سوریه مشروع‌بودن دولت اسد بهانه‌ای بود که ایران چشمش را بر جنایات اسد ببندد و داعش را دستاویزی برای حمایت بی‌چون‌وچرا از اسد کند، در یمن اوضاع دقیقاً برعکس است: دولت مشروعی که سازمان ملل می‌شناسد دولت منصور هادی است و شورشیان حوثی هیچ‌ مشروعیّتی ندارند و علّت حمایت ایران از آنان فقط نزدیکی ایدئولوژیک و رقابت با عربستان است. اگر در یمن قحطی و وباست، ‌اگر کشت‌وکشتار است بخش عمده‌ای از آن به خاطر حضور زیانبار «مستشاری» ایران است. گزارش سازمان ملل گذشته از عواقب سنگینی که برای ایران خواهد داشت، باعث روسیاهی تحلیلگران پادو «نظام»، تمام منتقدان داخلی که به خاطر مشترکات ایدئولوژیک چشمشان را بر جنایت ایران در یمن بسته‌اند و البتّه امثال من است که آن چنان که باید و شاید به این موضوع نپرداخته‌ایم.

فراموش نکنید که آن موشکها (والبتّه دیگر سلاحها) از پول من و شماست که برای جنگ تحویل حوثی‌ها می‌شود تا صرف تقویت نظریّه‌ی مضحک «امپریالیسم ایرانی» شود. من و شما هم در فاجعه‌ی یمن سهم داریم.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

هنگام نظردهی با استفاده از گزینه‌ی دوم یک نام برای خود انتخاب کنید. نظرهای ناشناس یا دارای توهین و افترا منتشر نخواهند شد.

Real Time Web Analytics