کار از «اگر» گذشت

                                                                                                   شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶
               
هنگام شنیدن خبر خودکشی سینا قنبری و دیگران (!) نوشتیم «اگر» سیاستمداران صاحب‌منصب سابق و فعّالان سیاسی فعلی اعلام برائت یا پیگیری نکنند، صلاحیّت حضور در سپهر سیاسی ایران را نخواهند داشت...

هنگام شنیدن خبر «قتل» (و نه حتّی خودکشی) سارو قهرمانی نوشتیم «اگر» فلان و بهمان چیزی نگویند و فریادی برنیاورند دیگر صلاحیّت رهنموددادن و گرفتن پز اپوزیسیون را ندارند...
  
خمینی در نقد شاه می‌گفت: «اگر» شاه می‌داند زیردستانش چه می‌کنند که شریک جرم است و «اگر» نمی‌داند پس صلاحیّت ندارد...
 
کار از «اگر» گذشته است. گذشته از دهه‌ی مخوف شصت، پس از مرحوم زهرا کاظمی، قتل زنده‌یاد سیّدامامی نشان داد که اوضاع از بیست‌سال پیش تا کنون هیچ فرقی نکرده است و در بر همان پاشنه می‌چرخد. ایندیرا گاندی می‌گفت برای رسیدن به مقصدی که تا کنون به آن نرسیده‌ایم باید از راهی برویم که تا کنون نرفته‌ایم. حال که عدّه‌ای در پی «اداره‌کردن» خبر درگذشت سیّدامامی‌اند، گروهی «سکته‌ی قلبی» را راه چاره می‌بینند و یادمان نرفته تحلیلهای مهمل برخی از «جامعه‌شناسان» همکار آن مرحوم را در دفاع از یک سیستم فاسد و نفی اعتراضات۹۶، باید با صدای بلند اعتراف کرد که راههای گذشته متأسّفانه دور باطل بود. راه جدیدی خواهیم ساخت که دو ویژگی بارز خواهد داشت:

نخست: شبیه هیچ‌یک از راههای دو دهه‌ی گذشته نباشد.
دوّم: هیچ‌گونه بازی در زمین «نظام» در آن در کار نخواهد بود.

۴ نظر:

  1. سلام
    راهی که تا کنون نرفته ایم همین است که کدخدامنشی ، توجیه و ماله کشی را کنار بگذاریم و حقایق موجود را همانگونه که هست ببینیم.
    این کاری بود که بزرگان نهضت و صاحب منصبان انقلاب باید انجام می دادند که یا متاسفانه چشم پوشی کردند یا با پروژه ترور خائنین موفق به انجامش نشدند.
    بهشتی گفت من بساط دادگاههای خلخالی را جمع خواهم کرد.قدوسی گفت املاک و اموال مسولان و وابستگان نظام قبلی که توسط انقلابیون تصرف شده غصبی است و به ناحق تصرف شده .همان دست پلیدی که صدای بهشتی و قدوسی و طالقانی را خاموش کرد چهل سال بر ما حکومت کرد و مدام توجیه و تفسیر و تحلیل کردیم تا به اینجا رسیدیم.

    پاسخحذف
  2. ما که سالهاست به جنابعالی میگیم این نظام اصلاح پذیر نیست

    پاسخحذف
  3. اسفند سال ٩٣ گفتم و برایت نوشتم که من براندازیم که می‌داند،
    کسانی که بعد از ٦دی هنوز در زمین نظام بازی میکنند
    «اصلاح‌طلبان،محافظه‌کاران،اصولگرایان،سبزها»چیزی جز شکست و سرخوردگی عایدشان نخواهد شد؛بنابراین حکایت سیدامامی امر بدیع و عجیبی نبوده و نیست،وقتی حکایت دکتر سامی و فروهر و مختاری و پوینده و ستار بهشتی و زهرا کاظمی و بابااکبر و میرارتجاع و آمیزممد خواری طلب را شنیدی و عبرت نگرفتی،وقتی فقر و فلاکت اقتصادی و فرهنگی و سیاسی و نظامی نظام مشرکین و ویرانی بنیاد خانه و جامعه امت و ملت را دیدی و خودت را سرگرم محیط زیست و نجات یوزپلنگ ایرانی کردی؛وقتی متوجه نشدی که با کی طرفی،یا مماشات کردی و با ساده انگاریِ یه پات و گذاشتی اینور جوی و یه پات گذاشتی اونور جوی و متوهم گونه گارد آوانگارد گرفتی و پیام دادی که دوستان مایوس نشوید،چون یک گروهی دائما آیه یاس می خوانند که با این دولت و این شرایط هیچ کاری نمیشه کرد و گروه دیگری هستند که بحثشون دولت و نظام نیست و میگن ما ایرانیها و هزار تا منفی بافی درباره ما ایرانیها و فرهنگمون و غیر وذالک...لاجرم بر تو همان خواهد رفت که رفت.
    از ایران ایلخانی گفتن بود که گفت:مهم نیست که چه بازیِ میکنید،مهم اینست که وقایع تاریخ معاصر را در تحلیل خود لحاظ کنید و ذهنی و عینی در زمین اعوان و انصار نظام مشرکین بازی نکنید.

    پاسخحذف
  4. در مورد مرگ این عزیز ای بسا این احتمال باشد که عناصر پشت پرده فرماندهی وهدایت جریانهای نظام این مرگ و امثالهم را عمدا انجام می دهند وعمدا هم ردپای ناجور از خود بجا می گذارند تا محکوم شوند و پرونده حقوق بشر ایران همواره باز و داغ بماند.
    چون بهترین راه برای حفظ وضع موجود و حفظ تحریم ها وحفظ کاسبی پرسود تحریم همین است.
    و اینکه عمدا چهره هایی را انتخاب می کنند که بازتاب بین المللی داشته باشد.
    و الا اگر هدف شکنجه و اعتراف گیری و ....وحتی کشتن فرد باشد کار چندان سختی نیست.

    پاسخحذف

نظرهای بی‌نام یا دارای توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.

Real Time Web Analytics